Skip to main content

Yangın Yalıtımı


Yangın yalıtımı, binaların günümüzün en tehlikeli afetlerinden biri olan yangına karşı korunması için yapılan uygulamalardan biridir. Yangın söndürme sistemlerinin yanı sıra bina dış cephelerinin yangına karşı izolasyon yöntemi ile korunması, yangın güvenliğini en üst seviyeye çıkarmak için yapılan faydalı işlemler arasındadır.

Temelden başlayarak çatıya kadar binanın her yerinde alınabilecek onlarca tedbir vardır. Teknolojiden faydalanarak yapılan yangın yalıtımı, son zamanlarda birçok kötü sonuçlanabilecek hatanın ve vakanın, en az zararla kapanmasına katkı sağlamaktadır.

Özellikle plansız şehirleşme sonucu dip dibe yapılan konutlar veya işyerleri, yangına karşı hiçbir önlem alınmadan inşa edildiği için, başlayan bir yangının konuttan konuta veya işyerinden işyerine hızlı şekilde yayılmasına neden olduğu, itfaiye raporlarında da görülmektedir. Bu tip risklerin öngörülerek henüz inşaat aşamasında iken gerekli yangın yalıtımları tedbirinin alınması can ve mal kaybının önlenmesi için hayati önem taşır. Bu yüzden profesyonel işçilik ile kaliteli ürünleri birleştiren yalıtım firmalarından destek almanızın önemi burada daha çok ortaya çıkmaktadır.

Yangının zamansız ve hazırlıksız yakalama özelliği ülkemizde birçok mal kaybının yaşanmasına, yatırımların heba olmasına ve nihayetinde can kayıplarıyla yaralanmaların oluşmasına etki ettiğini acı bir şekilde tecrübe ettik. Bu yüzden artık son dönemlerde gelişen inşaat teknolojisine ayak uyduran firmaların ayakta kaldığına ve bu firmaların uygulamalarının yangına karşı etkili olduğuna tanıklık ediyoruz.

Bor Yalıtımcı olarak yangınla ilgili izolasyon ihtiyaçlarınızı TSE belgeli ürünlerimiz ile karşılıyoruz.

Yangın Yalıtımı Uygulama (Fiyat) - Bor Yalıtımcı

Yangın Yalıtımı Çeşitleri

Binaların yangın yalıtımı konusunda çeşitli malzemeler ile korunması için izolasyon yapılmaktadır. Yangın yalıtımı çeşitleri arasında ilk akla gelen yanmaz boyalar olmaktadır. Maliyet olarak biraz daha uygun olmasına karşın yangının gecikmesi için faydalı ancak durdurulması için etkili değildir. Maksimum 2 saatlik yanmazlık süresi olduğu için bu süre içinde yapılan müdahalelerde yarar sağlamaktadır.

Ahşap malzemelere uygulanarak yangına karşı dayanıklı olma süresini artıran yanmaz boyaların dışında cam yünü adı verilen kaliteli ve dayanıklı bir malzeme de yangın yalıtımında kullanılmaktadır. Yangın dayanıklılığı A2 sınıfında olan cam yünü çeşitli malzemeler ile duvara tutturularak monte edilmektedir.

Yangın yalıtımı çeşitleri içinde yer alan ve son dönemlerde oldukça çok kullanılan ana malzemelerden biri de taş yünüdür. 750 derece ısıya kadar dayanabilmesi tercih edilmesinin ana sebeplerinden birisidir.

Binaların dış cephesine toplamda 7 kat uygulama esasına göre yerleştirilen taş yün kalıpları, TSE standartlarında üretilmekte olup, bu döşemenin ardından binalara A sınıfı enerji tasarrufu belgesi teslim edilebilmektedir.

Yangın Yalıtımı Ne İşe Yarar - İzobor Isı, Ses, Yangın Yalıtımı

Yangın Yalıtımı Ne İşe Yarar?

Yangın yalıtımı ne işe yarar sorusu adından da anlaşılacağı gibi binaların ve önemli bölgelerin yangına karşı dayanıklı olmasını sağlayan önlemler bütününün alınması şeklinde anlaşılabilir.

Hayatımızı ve yatırımlarımızı ciddi şekilde tehdit eden ve uzun yıllar süren birikimlerimizi tek bir vaka ile yok etme potansiyeline sahip olan yangınlarda, binanın yalıtımlı olmasının önemi muazzamdır.

Elbette binanın yangın yalıtımı kadar yangın söndürme sistemlerinin ve algılama sistemlerinin varlığı da bütünsel koruma için hayati önem taşır. Tehlikeli sınıftaki işyerlerinde tedbirlerin toptan alınması riski minimize etmek için gereklidir.

Yangın Yalıtımı Nedir? Ne İşe Yarar? - Bor Yalıtımcı

Yangın Yalıtımı Nasıl Uygulanır?

Binaları eskiyen ya da yeni binada izolasyon yaptırmak isteyen herkesin araştırdığı konuların başında yangın yalıtımı nasıl uygulanır konusu gelmektedir.

Binaların dış yüzeyinin yapıştırıcılar ile güçlendirilmesi, yalıtım malzemesinin yapıştırılması, uygun uzunluktaki vidalar ile bağlanması, ardından fileler ile sıvasını yapılması, sıvasının ardından boya katmanına geçilmesi, yangın yalıtımı esasları olarak takip edilmesi gereken işlemlerdir.

Her bir aşamanın profesyoneller tarafından yapılması, uzun süre dayanabilmesi ve işlevini yararlı şekilde yerine getirebilmesi için önemlidir.

Bor Yalıtımcı olarak tüm uzman kadromuzla, binanızın ihtiyacı olan yangın yalıtımı işlemini uygulama olarak üst düzeyde gerçekleştiriyoruz. Yalıtım malzemelerini kaliteli ve standartlara uygun şekilde kullanarak, yangınlara karşı etkili bir güvenlik cephesi oluşturarak, can ve mal kaybının önüne geçmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz.