Skip to main content

Tavan Yalıtımı


Tavan yalıtım ısı ve ses izolasyonu sağlamak isteyenlerin sıklıkla başvurduğu metotlar arasında gelmektedir. Özellikle binaların en alt ve en üst kısımlarını önlemek maksatlı yapılan bu uygulamaların başarılı sonuçlar verdiği gözlenmektedir.

Isınması zor olan çatı katlarında çatı yalıtımına ek olarak uygulanabilir. Bodrum kat tavanlarına da keza uygulanabilen bir yöntemdir. Poliüretan köpük uygulaması başta olmak üzere çeşitli maddeler ile güçlendirilen tavanların izolasyon konusunda sızdırmazlık sağlaması amaçlanmaktadır.

Garaj tavanları, depo tavanları ve belirli ısıda olması istenen yüksek tavanlı tüm işyerlerinde tavan yalıtımı ihtiyacı olabilmektedir. İklimin soğuk olduğu coğrafyalarda yer alan endüstri tesisleri tavan yalıtımı konusunda güçlü dirençli taleplere sahip olmaktadır.

Tavanların ısı yalıtımlı olması enerji tasarrufu açısından gerekli olmaktadır. Yangın yalıtımlı olması da kullanılan malzemenin türüne göre ek bir özellikle olarak istenmektedir. Çeşitli doğa olaylarına karşın dayanıklı olması söz konusu olduğu zaman ise, izolasyon konusunda profesyonel firmalar devreye girmekte ve ilgili talebi karşılamaktadır.

Son zamanlarda yalıtım çalışmalarında Bor madeninin kullanıldığını da görmekteyiz. Yerli maden olması hasebiyle birçok izolasyon çalışmasının ana maddesi olarak kullanıldığını gördüğümüz Bor, yalıtım konusunda oldukça yararlı bir kimyasal ve fiziksel yapıya sahiptir.

Laboratuar ortamında güçlendirilerek fabrikasyon sürecine sokulan madde, izolasyon malzemesi olarak birçok sektörde kullanılmaktadır.

Yapılarda (Isı, Ses) Tavan Yalıtımı - Bor Yalıtımcı

Tavan Isı Yalıtım

Tavanlarda yaşanan en büyük problemlerden biri ısıyı tutmamasıdır. Yüksek tavanlara sahip binalarda ısınma sistemlerinin sağladığı sıcaklığın bina içinde kalması sebebiyle tavanların çok iyi şekilde yalıtım yapılması gerekir.

Isındıkça yükselen havanın tavandan dışarıya kaçmaması ve içeride kalarak istenen sıcaklığı sağlaması için yalıtımın önemi her geçen gün artmaktadır. Tavan ısı yalıtım konusunda Avrupa standartlarında üretilen malzemeler kullanılmaktadır. Böylece uzun ömürlü ve yönetmeliklere uygun izolasyon sağlanmış olmaktadır.

Isı yalıtımı özellikle eskiyen ve yıpranan binaların en büyük ihtiyaçlarından biri olmaktadır. Giderek artan ısınma maliyetleri, enerji tasarrufu konusunda daha dikkatli olunması gerektiğini vurgulamaktadır.

Enerjinin korunması için binanın duvarlarının, temelinin ve çatısının sağlıklı şekilde izole edilmesi, kaliteli malzemeler kullanılarak ısının hapsedilmesi önem arz eder. Bir binanın ısı, ses ve yangın yalıtımı konusunda güçlü olabilmesi, esasen inşaat sürecinden itibaren üzerinde durulması gereken hususlar arasında yer alır.

Ancak daha önce inşaat teknolojisinin bu denli gelişmemiş olması, yalıtım konusundaki yaklaşımların ve beklentilerin düşük olmasına neden olmuştur. Özellikle tavan yalıtımı konusunda çatı kültürünün olmadığı bölgelerde, daha sonra akan damlar, çatı ve yalıtım ihtiyacı doğurmuştur.

Ülkemizde çatı kullanılmayan sıcak iklimlerde damların bir müddet sonra akması ısı yalıtımı konusunda adımlar atılmasını gerekli kılmaktadır. Tavan yalıtımının da içeriden destek mahiyetinde yapılması, ısı yalıtımının başarıya ulaşmasını kolaylaştırmaktadır.

En İyi Tavan Yalıtımı (Ekonomik, Hesaplı) - Bor Yalıtımcı

Tavan Yalıtım Fiyatları

Sektörün gelişmesi ile birlikte ülkemizde farklı bölgelerde tavan yalıtım fiyatları konusunda bir standardın oluşturulmasını zorunlu kılmıştır. Malzemelerin kalitesi ve nakliyat maliyeti dışında çok farklılık yaşanmamaktadır. Bu yüzden farklı bölgelerde olsa da fiyatların birbirine yakın olduğunu görebilirsiniz.

Ancak kurumsal firmaların iş yoğunluğu nedeniyle bazen kampanyalar düzenlemesi fiyatların ve ödeme seçeneklerinin esnek olmasına katkı sağlayabilir. TSE standartlarında üretilen tüm malzemelerin belirli bir fiyat üzerinden sunulması, uzun ömürlü olması, profesyonel işçiliğin uygulanması gibi gerekçeler, size uzun zamanda maliyet olarak katkı sağlayacak unsurlar arasında sayılabilir.

Bor Yalıtımcı yalıtım firması olarak tavan yalıtım uygulaması ile müşteri memnuniyetini temel alıyor ve cazip ödeme seçenekleri ile sizlere daima kaliteli hizmet verme konusunda sınırları zorluyoruz.

Tavan Yalıtımı Fiyatları (Ekonomik, Hesaplı) - Bor Yalıtımcı