Çatı Yalıtımı


Çatı Yalıtımı, binaların çatılarını büyük oranda koruma sağlayan ve yan cephelerde kullanılan izolasyon malzemelerinin zarar görmesini engelleyen bir işleve sahiptir. Dolayısıyla yeni yapılan binalarda mevsimsel etkenler nedeniyle çatı yaptırmak bazı bölgeler için zorunlu tutulmaktadır.

Sıfır binalara yapılan çatılar genellikle yalıtımlı olarak teslim edilmekte ancak eski binalara sonradan yapılan çatıların veya eski çatılarının aktarılması konusu önem arz etmektedir. Çatı yalıtımı binanın ana cephesine sağlanacak koruma için ve binanın genelini olumsuz etkileme ihtimali olan yağışlar için müthiş seviyede etkili olmaktadır.

Yalıtım olmayan binalarda içeriye verilen ısının, bina dışına büyük oranda çıkması nedeniyle kullanılan yakıtın miktarı da büyük oranda artmaktadır. Bunun önüne geçilmesi için konut olarak kullanılan binalar başta olmak üzere, işyeri ve diğer amaçla kullanılan yapıların da bu şekilde etkin bir ısı ve ses yalıtımı kazandıkları görülür.

Çatı yalıtımı tehlikeli ve zahmetli bir iş olduğu için deneyimli ustaların bu konuda iş yapması önemlidir. Deneyimli ustaların yer aldığı köklü firmalar çatıların izolasyonu konusunda tüm yöntemlere hakim olmaktadır. Ücretsiz etüt ile çatının ihtiyacı olan onarım belirlenmekte, yalıtımın hangi yöntemle sağlanacağı kararlaştırılmaktadır.

Isı yalıtımı konusunda en önemli işlemlerden biri olduğu için uzman eller marifetiyle yapılmasına dikkat etmek de gerekir.

Son dönemlerde mantolama olarak popüler olan bu işlem, eskiyen binaların ısı enerjisi kaybını önlemek için apartman ve site yöneticileri tarafından tercih edilmektedir. Çatıların yalıtım malzemesi kullanılarak onarılması sonucunda enerji kaybının da önüne geçilmiş olacaktır.

Çatı Isı Yalıtım Malzemeleri

Çatı ısı yalıtım malzemeleri konusunda profesyonel ekiplerin hazırlıklı gelerek onarımı tamamladıkları görülmektedir. Kullanılacak malzemelerin neler olması gerektiği, zaten riskli bir çalışma bölgesi olan çatılarda vakit kaybı yaşanmasını önlemektedir. Elbette kullanılan malzemelerin A kalite olması için dikkatli olmakta fayda vardır. Malzemelerin cinsini ve yapısını iyi tanıyan uzman ekipler tarafından yapılan çatıların uzun ömürlü olacağı öngörülür. Zaten belirli bir süre malzeme garantisi de verilmektedir.

Kullanılacak malzemelerin türü ve niceliği konusunda ücretsiz keşif ön bilgi sağlar. Kanuni olarak zemin ölçüsü belirli bir oranın üzerinde olan tüm binaların izolasyona tabi olduğu bilinmektedir. Yönetim kurullarında alınan karar ile mantolama yapılmasına karar verilen binaların, çatıları da hesap edilir. Uzmanların çatısız bir yalıtımın fayda sağlamayacağına ilişkin görüşlerine itibar etmek gerekir.

Çatı, Isı Yalıtımı - İzobor

Çatı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Binaların iç cepheleri daire sahipleri tarafından izole edilirken dış cephelerin izole edilmesi, yalıtım malzemeleri kullanılarak ısı, ses ve yangın konusunda korunum sağlanması çok önemlidir. Çatının deformasyon seviyesi kontrol edilerek yapılacak çalışmanın yoğunluğu ve türü tespit edilir.

Bina ile çatı arasında kalan kısım başta olmak üzere çatının bina ile birleştiği tüm kesitler elden geçirilerek yalıtım malzemeleri ile kapatılır. Bu kullanılan malzemenin ısı ve ses konusunda yeterli, yangın konusunda ise tam korunumlu olmasına dikkat edilir.

Çatının kendi bütünlüğü içinde açık olan kısımlarından aşağıya herhangi bir sızıntı olmaması konusunda gerekli çalışmalar yapılır. Kuruması gereken malzemelerin veya genleşmesi gereken köpüklerin yeteri kadar süreye sahip olduğundan emin olunur. Ardından çalışma sonlandırılarak teslim edilir.

Beton Çatı Yalıtımı - İzobor

Çatı Yalıtım Fiyatları

Yıpranan ve tadilat isteyen çatıların çeşitli firmalar ile görüşülerek onarılması gerektiği zamanlarda en uygun fiyat aranmaktadır. İnsanların yaşam koşullarını aynı standartlarda sürdürmek için verdikleri mücadelenin farkında olan firmamız, gerek bireysel konutlarda gerekse toplu yaşam alanlarında, kaliteli uygulamaları makul fiyatlarla temin etme yolunu seçmektedir.

Dolayısıyla çatı yalıtım fiyatları konusunda gerekli çalışmayı standartları bozmadan gerçekleştirecek firmanın niteliği önem kazanmaktadır. TSE standartlarında üretilen yalıtım malzemelerinin kontrolünü sağlamak, özellikle resmi kurumlarda muayene ve teslim almanın sağlıklı işlemesini sağlamak, firmaların da elini rahatlatmaktadır.

Çatı yalıtım fiyatları konusunda kaliteden ödün vermeden yapılacak çalışmaların, uzun vadede sorun yaratmamasını sağlamak adına önemle takip edilmesinde fayda görülmektedir.

Adres Bilgileri

  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Hemen Ara